Asia
Azerbajdžan
0
putovanja
Info
Glavni grad
Baku
Valuta
manat
Populacija
10,027,874
Područje
86,600km2
Azerbajdžan
Službeno ime je Republika Azerbajdžan, a granice dijeli s Rusijom, Iranom, te Gruzijom i Armenijom. Nalazi se u južnom Kavkazu i ima izlaz na Kaspijsko jezero. Dakle, Azerbajdžan se nalazi na križanju Euroazije, to jest, na križanju istočne Europe i središnje Azije. Svoju neovisnost ova zemlja je proglasila 1918. godine te je tako postala prva sekularno demokratska država u kojoj muslimani čine većinu stanovništva!
Upravo je u ovoj prekrasnoj zemlji pronađen prvi poznati ogrjev u povijesti čovječanstva! Procjenjuje se da su pronalasci i dokazi stari između 700 i 500 tisuća godina, a pronađeni su u najvećoj spilji u Azerbajdžanu – Azokh (zapravo je riječ o kompleksu od šest spilja). Kultura ovog naroda duboko je prožeta tradicionalnim folklorom i praznovjerjem, a neka od popularnih vjerovanja su da se kruh i novac ne smiju posuđivati noću te da će vas snaći nesreća ili čak smrt ako škare ostavite s otvorenim oštricama. Glavni grad Baku ostavlja bez daha svojom arhitekturom, ali će vas pogotovo iznenaditi jednom zanimljivošću. Naime, u ovome gradu iznimno je popularno obaranje ruke! Tako po gradu često možete naići na teretane i barove koji organiziraju turnire upravo u obaranju ruke.
P.S. Najpopularnije piće u Azerbajdžanu je čaj! Ovaj narod je stvarno vrlo strastven kada je u pitanju ispijanje brojnih šalica čajeva.
Što vidjeti:
Baku
Glavni grad Azerbajdžana smješten na obalama Kaspijskog mora. Trenutno u njemu živi više od 2 miliona stanovnika. Nastao je na mjestu koje je naseljavano stotinama godina prije Isusa, dok prvi pisani izvori o gradu potječu iz 6. stoljeća.
Od 2000. godine stari dio Bakua uvršten je na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Aziji i Oceaniji. Arhitektura Bakua je svjetski poznata, od Starog grada povijesnim građevinama, do modernih građevina i prostranog plana Bakuske luke. Prije Drugog svjetskog rata nastalo je najviše građevina u eklektičnom stilu europskog historicizma kao jedinstven spoj utjecaja Istoka i Zapada[11]. Zbog toga je prozvan "Pariz Istoka". Kasna moderna i postmoderna arhitektura se javlja 2000-ih, te zahvaljujući gospodarskom razvoju staklena pročelja niču širom grada (poput "SOCAR Tornja" ili "Plamenih tornjeva").
Qobustan
To je muzej na otvorenom, područje prepuno dubokih klanac po kojima je i dobio ime. Najpopularniji nacionalni park u Azerbejđanu i velika turistička atrakcija, a ujedno se nalazi i na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. Lokalitet je poznat po oslikanim stijenama (preko 6 tisuća petroglifa) nastalim u razdoblju od Kamenog doba pa do konca Srednjeg vijeka koji prikazju kulturu, tradiciju i način života praljudi.. Od ostalih zanimljivosti tu su jos i minijaturni vuklani blata iz koju eruptira blato ( ima ih oko cca 400), plinsko kamenje, fosili, velike odlomljene vapnenačke stije. a osim blata iz njih izlazi i nafta, što dokazuje da je ima u izobilju. Jedinstveni su i megalitski spomenici poznati kao "Gaval-daš kamenje" koje se sastoji od velike kamene ploče plinskog kamena, na 3 kamena potpornja, koja proizvodi neobičan zvuk kada se udari kamenom. Plinsko kamenje je nastalo kombinacijom jedinstvene klime, te izvora plina i nafte koji se mogu pronaći samo na ovom mjestu.
Gabala
Najstariji grad Azerbajdžana, koji se smatra jednim od najpopularnijih turističkih destinacija u zemlji zbog povoljne klime, divnog planinskog pejzaža te raznolikosti flore i faune. Gabala je u 4. st. pr. Kr. bila glavni grad nekadašnje Kavkaske Albanije. Od znamenitosti ističe se džamija Shemakhi te jezero Nohur koje se nalazi usred pejzažnog šumskog krajolika.