Program putovanja:
Armenija,Gruzija, Azerbajdžan
Tip putovanja:
Lagano putovanje: Klasično putovanje koje ne zahtijeva posebne pripreme i uglavnom je usmjereno na razgledavanje znamenitosti i prirodnih ljepota, bez suviše napornog hodanja. Ponekad se malo spava, budimo se rano, kasno liježemo i dani nam mogu biti naporniji zbog dugih vožnji ili intenzivnijih razgledavanja.
Noćenja u dvokrevetnim sobama u navedenim hotelima s 3 i 4 zvjezdice, 1 noćenje u gostinjskoj kući
Doživjet ćete: kulturne znamenitosti,prirodne ljepote,planinarenje,narodne običaje
O ovom putovanju
Prema grčkoj mitologiji Kavkaz je bio jedan od stupova koji su podupirali svijet. Danas se planina Kavkaz smatra granicom između Europe i Azije, mjesto na kojem su se kroz stoljeća miješale kulture i čija je povijest ispisala stranice i stranice. Upravo zato, ovo ogromno područje između Crnog i Azovskog mora te Kaspijskog jezera jedno je od lingvistički i kulturološki najrazličitijih područja na Zemlji.
Fascinantni Kavkaz putovanje je kroz povijest, kulturu i prekrasne mistične krajolike. Rasveseliti će ljubitelje prirode i kretanja. Put nas vodi kroz njegove tri zemlje: Armeniju, Gruziju i konačno Azerbajdžan. Armenija, mala planinska država koja i danas čuva svoje staro pismo, prva je zemlja koja je prihvatila kršćanstvo kao službenu vjeru još davne 301.godine, čak 12 godina prije Rima. Po njezinim brežuljcima razbacane su stare crkve iz kojih izvire mistika davnina. Tu je i vrh Ararat, kojeg sezonski pokriva snijeg, a na kojeg je prema Bibliji pristala Noina arka. Erevan, jedan od najstarijih gradova na svijetu, gotovo iz svakog svojeg kutka pruža lijepi pogled na Ararat. Gruzija je obdarena božanskim krajolicima - snježnim vrhovima i čudesnim zelenim i cvjetnim dolinama. Zbog različitosti kojima obiluje, ali i visoke tolerancije, ovdje se mogu vidjeti ortodoksne, gregorijanske crkve, sinagoge i đamije, jedna uz drugu. Azerbajdžan je od davnina poznat kao „zemlja svete vatre“ zbog velikog bogatstva prirodnim uljem i plinom koji eruptira iz dubine zemlje. Kao središte Zoroastrijske vjere privlači štovatelje vatre iz cijelog svijeta. Njegovi stari zanati i rukotvorine i tisućljetna povijest koja datira od mladog kamenog doba odvodi nas na malo putovanje kroz vrijeme.Stanovnici ovih triju kavkaških zemalja poznati su po gostoljubivosti i srdačnosti. Budite oprezni, ova regija bi vam se mogla uvući pod kožu i prvi posjet Kavkazu možda neće ostati i zadnji.
Dan 1.; Zagreb - Baku (Azerbajdžan)
Sastanak u zračnoj luci u Zagrebu i let prema Bakuu, uz presjedanje.
Dan 2: - Baku (D)
Dolazak u Baku sredinom noći. Po obavljenim carinskim formalnostima transfer do hotela i odmor. Nakon doručka krećemo u razgled Bakua. Panoramski pogled na grad dat će nam uvid u kontraste i širinu grada. Grad ima oblik amfiteatra koji se spušta u Kaspijsko jezero. Nastavljamo pješice do starog dijela grada, odsnosno Unutarnjeg grada (»Icheri sheher«). U njemu se nalaze brojni povjesno-arhitektonski spomenici, kao i palača Shirvanshakh, utvrda Synyk Gala, džame džamija, toranj Maiden - simbol grada Bakua te karavansaraj - mjesto za odmor trgovaca i slično. Icheri sheher ima svoju vlastitu infrastrukturu i u njemu živi 1300 obitelji. Danas je Baku i drevni i moderan grad. Noćenje u Bakuu.
Dan 3: Baku - Gobustan – Yanar Dag – Baku (D)
Izlet u umjetničko-povjesni rezervat Gobustan u kojem su izloženi petroglifi, kolica i predmeti za dom koji datiraju još iz 10. - 8. st. pr.n.e., kao i crteži te nadgrobni spomenici iz Kamenog doba i drugih ranih perioda. Nedaleko se nalazi i »gavan chalan dash«, veliki kamen u obliku ravnog tanjura, na kojem se mogu vidjeti udubine koje upućuju da je možda služio kao ritmička podrška ritualnim plesovima i ceremonijama. Posjet Gobustanu će nas prenijeti u neki drugi svijet, svijet ljudske prošlosti kroz koji ćemo osjetiti atmosferu tisućljetne povijesti ovog mjesta. Posjetit ćemo i hram vatre Atashgah te plamteću planinu Yanar Dag. Atashgah u prijevodu znaći Kuća vatre, mjesto gdje se čuva vatra. Ovaj hram je jedno od najvažnijih mjesta u kojima su stari Zoroastrijci podržavali vječnu vatru. Yanar Dag poznat je i po jedinstvenom prirodnom fenomenu izgaranja prirodnog plina na stijenama. Povjesničari kažu da je možda ovo mjesto Azarbajđanu dalo ime Vatrena zemlja. Na kraju dana vratit ćemo se u Baku i noćiti.
Dan 4: Baku – Shemakha - Lahij - Gabala (D)
Doručak, a zatim odlazak do planinske regije Shamakhy. Posjetit ćemo gradić Shemakha koji je nekoliko stoljeća bio prijestolnica kraljevstva Shirvan. Obići ćemo grobnicu Diri Babe i džame džamiju. Potom nastavljamo vožnju do sela Lahij u pokrajini Ismayilly. Brojni stanovnici Lahija bave se starim zanatima, a sredinom 19. st. u Lahiju je radilo čak 200 radionica. Trgovci su otkrili njihove rukotvorine prije mnogo stoljeća i skupo ih prodavali na tržnicama Bagdada (današnjem Iraku), Širaza (današnji Iran) te drugim gradovima Bliskog istoka. Zaustavit ćemo se u radionici bakra da bi vidjeli kako kovači koriste male čekiće za dekoriranje tanjura, pladnjeva, vrčeva, upravo na način kao što su to stoljećima činili njihovi preci. U drugom dijelu dana čeka nas vožnja prema mjestu Gabala. Otprilike 40 km jugozapadno od Gabale nalazi se mjesto Nij, jedino mjesto na svijetu gdje su nađene naseobine starog naroda Udi. Danas u njemu živi 6196 stanovnika. Preci ove etničke skupine, poznati kao Utisi, bili su pripadnici jedne od 26 albanskih plemena koja su odigrala važnju ulogu u nastajanju kavkaške države Albanije, u periodu od 4. do 3. st. prije nove ere. Prema najnovijim istraživanjima, stari Udin bio je jezik kavkaške Albanije. Na kraju dana odvest ćemo se u Gabalu gdje ćemo noćiti.
Dan 5: Gabala - Sheki - Lagodekhi - Gremi – Tsinandali - Sighnaghi (Gruzija) (D)
Nakon doručka odvest ćemo se do mjesta Sheki, jednom od najpoznatijih starih mjesta u Azerbajdžanu. Smješten na 700 m nadmorske visine, poput amfiteatra okružen planinama i šumama, dugo je bio središte svile i važna stanica na grčkom Putu svile. Vjeruje se da njegovo ime datira još iz 7. st. prije nove ere. U Shekiju ćemo posjetiti kanovu ljetnu palaču iz 18. st. s prekrasnim freskama i fantastičnim vitrajima te albansku crkvu u selu Kish. Nakon Shekija napuštamo Azerbajdžan i krećemo prema gruzijskoj granici. Po dolasku ćemo proći kroz carinske formalnosti, a zatim se uputiti do našeg prvog odredišta u Gruziji, samostana Gremi iz 16. st., s kraljevskom tvrđavom i crkvom arhanđela. Potom nas čeka kušanje vina regije Kakheti. Posjetit ćemo kuću muzej princa Alexandre Chavchavadze u Tsinadnaliju, koji je zaslužan za izgradnju najstarije i najveće vinarije u Gruziji. Tu ćemo kušati 5 sorti gruzijskog vina. U drugom dijelu dana odvest ćemo se do Sighnaghija, grada ljubavi, gdje ćemo se smjestiti i noćiti.
Dan 6: Sighnaghi - David Gareji - Tbilisi (D)
Nakon doručka šetnja gradom, a zatim obilazak Bodbe samostana Svete Nino. Prema predaji, Sv. Nino je zaslužna za preobračenje Gruzijaca na kršćanstvo. Potom vožnja prema David Garejiju, jednoj od najvažnijih znamenitosti Gruzije. Ovo mjesto kombinacija je povijesnih građevina, pretpovijesnih arheoloških nalazišta, bogatih paleontoloških polja i važnih biogeografskih obilježja na visoravni oko rijeke Iori. Brojni pećinski samostani ukrašeni jedinstvenim freskama lijepi su primjer skladnog odnosa čovjeka i prirode. David Gareji smatra se remek djelom gruzijske srednjovjekovne umjetnosti. Čeka nas otprilike 2 sata hoda. Na kraju dana odvest ćemo se do Tbilisija gdje ćemo noćiti.
Dan 7: Tbilisi (D)
Nakon doručka krećemo u istraživanje Tbilisija. Posjetit ćemo nacionalni muzej s famoznom Zlatnom riznicom, a zatim šetnja avenijom Rustaveli u kojoj se nalaze tbilisijska Opera i Baletno kazalište, parlament te kazalište Rustaveli. Proći ćemo kraj crkve Metekhi koja se nalazi na litici s pogledom na rijeku Mtkvari. Ispred crkve se nalzi spomenik osnivaču Tbilisija, kralju Vakhtang Gorgaslan. Tu se, na litici, nalazi i palača Darejani. Nastavljamo dalje do sumpornih toplica smještenih u starom Tbilisiju, na suprotnoj strani rijeke, nasuprot palači Darejan. Po izvorima sumporne vode Tbilisi je dobio ime. U istom dijelu grada nalazi se i ortodoksana crkva Narikala sv. Nikole, uvijena u obrambenu utvrdu Narikala. Ako se stepenicama uspnemo na utvrdu imat ćemo lijep pogled na Tbilisi. Posjetit ćemo i armensku crkvu sv. Jurja iz 13.st., židovsku sinagogu i tursku džamiju koje se sve nalaze vrlo blizu jedna drugoj, kao znak vjerske tolerancije. Na suprotnoj strani ulice nalazi se crkva Sioni koja nas vodi do obala rijeke Mtkvari. Tu se u ulici Shardeni nalaze bronji zgodni kafići i galerije. Dolazimo do crkve Anchiskhati, najstarije crkve u Tbilisiju. Krajem dana povratak u hotel i noćenje u Tbilisiju.
Dan 8: Tbilisi – Annanuri - Kazbegi (D, V)
Doručak, a zatim vožnja čudesnim krajolicima od Gudaurija uz rijeku Tergi sve do Kazbegija, glavnog grada regije. Proći ćemo kraj dvorca Ananuri i predivnog vodenog rezervoara Jinvaly. Čeka nas 2-satni uspon po livadama, a zatim šumovitim krajolikom, do crkve Gergeti Trojstva, smještene na 2.170 m. Ako nas vrijeme posluži, odavdje ćemo imati priliku vidjeti najviši glečer Kavkaza, smješten na Mt Kazbegi (5.047 m). Vratit ćemo se pješice u mjesto. Noćenje u gostinjskoj kući u Kazbegiju.
Dan 9: Kazbegi – Upliscixe - Mtskheta - Tbilisi (D)
Nakon doručka vožnja do mjesta Uplistsikhe - "utvrde lordova", drevnog grada istočne Gruzije uklesanog u stijene. Potom povratak prema Tbilisiju. Putem ćemo se zaustaviti u Mtskheti (pod zaštitom UNESCO-a), koja je bila glavni grad Gruzijske kraljevine od 3.st. pr.n.e. do 5 st. n.e. Posjetit ćemo samostan Jvari (6.st.) i katedralu Svetitskhoveli (11. st). Noćenje u Tbilisiju.
Dan 10: Tbilisi – Sadakhlo – Akhtala – Haghpat – Sanahin – Erevan (Armenija) (D)
Nakon droučka uputit ćemo se prema granici s Armenijom. Na putu do Erevana posjetit ćemo tri samostana – Akhtala, Haghpat i Sanahin. Samostani Haghpat i Sanahin uvršteni su u UNESCO-vu listu svjetske baštine. Naziv „Sanahin“ na armenskom jeziku doslovce znači „ovaj je stariji od onog drugog“, što vjerovatno znači da je taj samostan stariji od samostana Haghpat. Haghpat pak (976 g.), jedna je od najljepših kreacija srednjovjekovne armenske arhitekture. Potom vožnja do Erevana gdje ćemo noćiti.
Dan 11: Erevan – Ejmiatsin – Zvartnots - Erevan (D)
Doručak u hotelu, a zatim odlazimo do stoljetnih spomenika Ejmiatsin (armenski Vatikan) i Zvartnots, uvrštenih na UNESCO-vu listu svjetske kulturne baštine. Po dolasku u Ejmiatsin obići ćemo Ejmiatsinsku katedralu (iz 303 g.) koja je službena rezidencija armenskih katolikosa. Nastavljamo s posjetom Zvartnotsu (7.-10. st.) i njegovom Hramu snaga bdijenja. Potom ćemo se vratiti u Erevan i razgledati ga. Moderna armenska prijestolnica jedan je od najstarijih gradova svijeta, osnovan 782. godine pr.n.e. Prošetat ćemo središtem grada (Trg Republike, avenija Mashtoc, Kuća opere i baleta) sve do znamenitih kaskada, a zatim posjetiti Matenadaran, zanimljiv Institutu drevnih rukopisa. Krajem dana odvest ćemo se do memorijalnog kompleksa Tsisernakaberd podignutog u spomen na veliki genocid armenskog naroda. Zaustavit ćemo se i u poznatoj tvornici armenskog konjaka. Upoznat ćemo se sa starom tradicijom proizvodnje konjaka, ali i vidjeti izradu dekorativnih tepiha od svile. Ako nam ostane dovoljno vremena, preporučujemo i posjet muzeju Erebouni, koji prikazuje razdoblje osnutka grada Erevana (ulaznica se plaća na licu mjesta). Noćenje u hotelu.
Dan 12: Erevan - Garni – Geghard - Sevan (D)
Nakon doručka odvest ćemo se do Garnija, gdje ćemo posjetiti hram iz 1. st. Nakon brojnih rimskih napada hram je obnovljen i posvećen Mitri, bogu Sunca. Potom nastavljamo prema Geghardu, gdje ćemo posjetiti lijepi samostan Geghard (12. - 13.st). poznat i kao Irivank (Spiljski samostan). Njegovo ime označava biblijskio koplje kojim je rimski vojnik probio Kristovo tijelo. U stijenama koje okružuju samostan izgrađeno je stotine hačkara (kamenih spomenika u obliku uspravne ploče) i spilja. Samostan Geghard i gornji dio doline Azat također su uvršteni u UNESCO-vu listu svjetske baštine. Krajem dana odvest ćemo se do jezera Sevan. Zadivljujuće plave boje, jezero Sevan je drugo po nadmorskoj visini i najveće slatkovodno jezero na svijetu. Posjetit ćemo samostan Sevanvank koji se smjestio na otoku Sevan. U Brončano doba otok je bio opasan zidinama, a u 9. st. Sevan je postao kraljevska citadela Sjunijskih kraljeva. Noćit ćemo u hotelu kraj jezera.
Dan 13: Sevan - Noratus - Selim Karavansaraj - Tatev – Goris (D)
Doručak u hotelu, a za početak dana posjetit ćemo dolinu kačkara Noratus. Nastavljamo prema srednjevjekovnom karavansaraju Selim koji je služio kao odmorište na prijelazu planinskog lanca Selim (Sulema). Ovo je najbolje očuvani karavansaraj u Armeniji i izvrstan je primjer armenske sekularne arhitekture Srednjeg vijeka. Ako bude moguće zaustavit ćemo se i kraj Zorats Karera kojeg neki nazivaju armenskim Stonehenge-om. U drugom dijelu dana nastavljamo do prelijepog armenskog samostana Tatev. Do samostana ćemo doći najdužom žičarom na svijetu. Žičara je duga 5,7 km i povezuje spektakularni klanac rijeke Vorotan sa starim samostanom Tatev. Izgrađen je u 9. st., no veliku važnost dobiva u 14. i 15. st. kad se ovdje nalazilo jedno od najvažnijih srednjevjekovnih sveučilišta, koje je značajno doprinjelo razvoju znanosti, religije i filozofije, izdavaštvu knjiga i razvoju minijaturnog slikarastva. Krajem dana stižemo u Goris gdje ćemo noćiti.
Dan 14: Goris – Khndzoresk – Noravank - Areni - Khor Virap - Erevan (D)
Doručak u hotelu, a zatim vožnja prema Khndzoresku, srednjevjekovnom gradu u stijeni koje je do 20. st. bilo nastanjeno. Khndzoresk je sjajno mjesto za hodanje i istraživanje. U spiljama koje su uglavnom umjetno izdubljene nalaze se ostaci starog sela, a mogu se vidjeti i crkve, grobnice, lijepe formacije stijena te brojni izvori vode. Prošetat ćemo po ovom čudesnom mjestu. Nastavljamo naše putovanje kroz slikovite krajolike, a među šarenim stjenama u slikovitom klancu obići ćemo lijepu crkvu Noravank (13. – 14.st.). Zatim nastavljamo prema Areniju poznatom po proizvodnji ukusnog vina, gdje ćemo posjetiti jednu od lokalnih vinarija. Za kraj dana ostavili smo posjet Khor Virapu (4. – 18. st.), armenskoj apostolskoj samostanskoj crkvi i važnom mjestu hodočašća. Važnost ovog mjesta povezana je s Grgurom Prosvjetiteljem, koji je uveo kršćanstvo u Armeniju, a kojeg je armenski kralj Tiridates III ovdje držao zatvorenog 13 godina. S vremenom je Grgur postao kraljev vjerski mentor. 301 g. Armenija je postala prva zemlja na svijetu koja je kršćanstvo prihvatila kako službenu religiju. Crkva Khor Virap nalazi se na araratskoj visoravni pa se odatle širi čudesan pogled na svetu planinu Ararat – simbol besmrtnosti Armenije. U večernjim satima stižemo u Erevan gdje ćemo noćiti.
Dan 15: Erevan – Zagreb
U ranim jutarnjim satima transfer do zračne luke i povratak kući. Uz presjedanje, dolazak u Zagreb sredinom dana.
Mogućnosti plaćanja
Često postavljena pitanja
-
Mogućnosti plaćanja
JEDNOKRATNO - Gotovina - Kreditne kartice: Maestro, Master card, Visa, Diners, Visa Premium card - Virmansko plaćanje na račun agencije u Erste banci, IBAN: HR4924020061100096516 ili PLAĆANJE NA RATE - Za sva obročna plaćanja od 2-12 rata agencija obračunava manipulativne troškove u iznosu od 5%. Maestro kartica ( Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb, ERSTE ) do 12 rata - Visa Premium karticu na 12 obroka - Diners card do 12 rata beskamatno (ovisno o iznosu) - Mastercard ( Zagrebačka banka ) do 12 rata (ovisno o iznosu) - Mogućnost obročnog plaćanja obuhvaća i korisnike debitnih kartica sljedećih banaka MBNET grupacije: KentBank, Slatinske banke, Primorske banke, Istarske kreditne Banke, Jadranske banke, Kreditne banke Zagreb. (plaćanje u poslovnici)